geforce now Všetko potrebné o službe Geforce Now na jednom mieste

Všetko potrebné o službe Geforce Now na jednom mieste

Posledná úprava:

Budúcnosť práve prichádza a dobýva si popredné miesto na vašich smartfónoch, tabletoch, PC atď. Nie, teraz nemáme na mysli otrepaný slogan zo ságy z Terminátora, ale bližšie sa pozrieme na streamovaciu službu od spoločnosti Nvidia.

Už v samotnom úvode spomeniem, že sa nejedná o herný prevrat. Služba v našich končinách ako jediná funguje už niekoľko rokov. Možno ste o nej nepočuli nakoľko fungovala len na určitých zariadeniach. Teraz po rokoch skúšania Nvidia z nenazdajky vydal ostrý štart. V článku si rozoberieme priebeh, funkčnosť, kompatibilitu a ešte omnoho viac.

Skratka jednoduchý FAQ.

geforce now 0 Všetko potrebné o službe Geforce Now na jednom mieste

Čo to je Geforce Now?

Nuž, je to streamovacia služba. Stream ako taký určité poznáte, ale menovitá služba ponúka tzv. virtuálny PC. Inými slovami, hry ktoré máte zakúpené a uložené v knižnici, môžete hrať na vašom zariadení bez toho aby ste vlastnili výkonný PC. Nvidia vám ponúka službu kde vám stačí PC, váš smartfón alebo Nvidia Shield. Následne k tomu pripojíte ovládač, klávesnicu alebo myš podľa potreby a jednoducho hráte. Ešte aby som nezabudol, potrebujete samozrejme internet. Znie to byť jednoduché a verte, že ešte jednoduchšie sa to ovláda.

Ako to celé funguje?

Začneme internetom. Bez neho sa nikam nepohnete. Nvidia uvádza min. požiadavku 10 Mb/s. V preklade to znamená najnižší balík VDSL internetu od slovenského T-Com-u. Služba bude dostupná aj pre prímestské časti s menšou rýchlosťou. Ak vlastníte 4G sieť, kvalita obrazu bude mnohonásobne kvalitnejšia. Ak by ste rýchlosť málinko podliezli, čakajte šklbanie zvuku, rozpixelovanie obrazu.

V ďalšom kroku máte na výber, či chcete hrať na PC alebo smartfóne (zatiaľ dostupná verzia len pre Android). Cez oficiálnu stránku si môžete stiahnuť potrebný softvér. Začneme PC. Po stiahnutí a nainštalovaní sa budete musieť prihlásiť do Nvidia konta. Pre majiteľov zelených kariet nič nezvyčajné. Akonáhle sa prihlásite, automaticky sa vám zobrazia hry, ktoré sú podporované. Hneď sa netešte ak tam zbadáte hru ktorú nevlastníte. V ďalšom kroku kliknete na hru ktorú chcete hrať. Nvidia otestuje váš internet a vypíše špecifikácie či je možne / nemožné hrať a v akom rozlíšení. Túto informáciu pokojne od-ignorujte ak dané hodnoty budú nevyhovujúce, nakoľko informácie sú skúmané v reálnom čase. Po spustení nabehne načítacie logo. Po krátkej odmlke budete vyzvaný, aby ste sa prihlásili na váš Steam, Uplay (po novom Ubisoft Launcher), Epic alebo Blizzard účet. Po úspešnom prihlásení, klient načíta potrebné informácie. Ak vlastníte danú hru hneď sa spustí, ak ju ale nevlastníte klient vás vyzve k jej samotnému zaplateniu, klasicky ako keby ste ju zakupovali na svojom počítači. Vo všeobecnosti platí, že čakacia doba je 2 min (Podľa informácií od Nora z našej redakcie, však jeho čakacia doba nepresiahla viac ako 20 sekúnd). Ak ste Premium užívateľ, daný čas sa skráti na minimum. V hre môžete využívať aj klient služby daných digitálnych platforiem.

Systém inštalácie v smartfónoch je takmer totožný. Prejdete do Google Play obchodu, stiahnete, nainštalujete, prihlásite sa, údaje sa skontrolujú a následne vuala, máte spustené. Rátajte ale s tým, že hry budú v pomere strán 16:9. V nastaveniach, ak to daná hra povoľuje, môžete zmeniť rozlíšenie. Musíme uznať že sa autori s Android aplikáciou pohrali. Aplikácia obsahuje lištu na ľavej strane. Bez zbytočných ďalších vstupných zariadení vám ponúkne virtuálnu myš, klávesnicu ba dokonca virtuálny joystick.

Mám byť Free alebo Founders uživateľom ?

Určite odporúčam najprv vyskúšať danú službu. Ak ste s ňou spokojný, pokojne choďte do Founders. Čaká vás hneď niekoľko benefitov v podobe RTX ON, 3-mesačné predplatné zdarma a znížená čakacia doba.

Mám sa obávať bezpečnosti? Prečo odo mňa android aplikácia potrebuje povolenie k mikrofónu?   

V tomto prípade nevieme s určitosťou povedať, či je to bezpečne. Rátajte s tým, že prihlasovacie údaje sú odosielané do virtuálnych PC a je len na Nvidii ako ich použije. Na druhej strane, platia zásady o ochrane osobných údajov. Autori do Android aplikácie zakomponovali už aj voice chat, ktorý je súčasťou aj PC verzie.

Pre koho je služba určená?

Určite ju odporúčam všetkým užívateľom, ktorý gaming berú ako rekreáciu. Neodporúčam ju hardcore užívateľom, ktorým záleží každé jedno FPS. Služba síce prišla len včera ale je testovaná niekoľko rokov. Latency v multyplayerových hrach je väčšie ale drží si stabilné hodnoty.

Ak sa rozhodujete nad kúpou konzoly určite odporúčame počkať, hlavne ak je vo vašom hľadáčiku  práve Nintendo Switch.  

Tipy a triky:

Na záver uvádzame tipy a triky ako využiť túto službu na maximum.

  1. K zariadeniu sa pripájajte primárne LAN káblom. Vzniknú menšie odozvy (väčšinou však žiadne)
  2. Ak už hráte na Wi-Fi, pozrite si nastavenia vášho routeru. Niektoré routery ponúkajú 5G sieť, ktoré sú stvorené priamo na túto službu.
  3. Neodporúčame hrať na mobilných zariadeniach pomocou Bluetooth pripojenia.  Ak máte možnosť, pripojte si controller priamo káblom. Často krát sa vám stane, že pohyby budú neskoro zaznamenávane a vy chybu budete pripisovať niečomu inému.
  4. Grafické nastavenia si môžete meniť priamo v hre .

Pevne veríme že v budúcnosti príde rozšírenie služby aj do SmartTV, Ipad. Zatiaľ je to len štart, ale v beta verzii už boli náznaky na 4k rozšírenie.

Zaujímavý článok
god of war hra Všetko potrebné o službe Geforce Now na jednom mieste
God of War dostáva aj ilustrovanú „detskú“ knižku